Skip links

Ako sa zbaviť ploštíc v byte či dome

Ploštica posteľná/štenica (Cimex lectularius) je parazitický hmyz, ktorý sa živý ľudskou krvou. Vyskytuje sa po celom svete. Má ploché telo bez krídel jej farba je od svetlej ktorú majú prvotné vývojové štádia ploštice posteľnej až po tmavohnedú ktorú má dospelý jedinec. Veľkosť dospelého jedinca je 4 – 8 mm. Jej premena je nedokonalá, teda od vajíčka má ďalších 5 vývojových štádií do momentu dospelosti. Po každom zvlečení sa potrebujú nacicať krvi. Od prvého vývojového štádia po dospelosť trvá proces približne 30 dní. Jedna dospelá ploštica posteľná dokáže naklásť 3-5 vajíčok denne. Doba života ploštíc môže dosahovať až 14 mesiacov. Bez krvi dokáže preži aj 6 mesiacov. Ploštice veľmi dobre znášajú veľmi vysoké teploty až do +60C, alebo – 17C. Ploštice síce neprenášajú choroby, no ich bodnutie spôsobuje na koži bolestivé pupence. Tak isto pôsobí veľmi negatívne na psychiku a kvalitu vášho spánku. Veľmi rýchlo sa množia a v prípade vášho neskorého zareagovania to nie je len váš problém, ale aj vašich susedov. Toto všetko sú dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú spôsoby, ako sa zbaviť ploštíc vo svojej domácnosti.

Budíte sa ráno poštípaný?

Ploštice sú veľmi odolné/rezistentné voči veľkému množstvu chemických prípravkov. V prvom rade je potrebná identifikácia , či sa skutočne jedná o plošticu posteľnú. Ak sa ráno zobudíte poštípaný, no neviete z čoho, je vhodné začať čo najskôr pátrať po príčine alebo rovno kontaktovať profesionálnu spoločnosť, ktorá vie ako sa zbaviť ploštíc v byte. Ploštice sú svetloplachý hmyz, pohybujú sa najmä v noci. Zvyknú cicať krv na odkrytých častiach ľudského tela (tam kde nemáte pyžamo), väčšinou ruky, nohy a pod. Ak ste v noci nenašli žiadnu plošticu loziť po Vašej posteli, tak je vhodné aby ste hľadali. Treba pátrať po samotných plošticiach ich zvlekoch, vajíčkach (okolo 1 mm bielej farby) ktoré väčšinou lepia na drsný povrch. Pátrať môžete aj po ich truse, ktorý rozpoznáte podľa toho, že sú to veľmi drobné menej ako 0,5mm, čierne guľôčky. Keď po nich prejdete mokrým štetcom, tak sa rozpijú. V prípade, ak sa podľa vyššie uvedených znakov potvrdí výskyt ploštíc vo Vašej domácnosti je ideálne kontaktovať profesionála, ktorý pozná efektívne spôsoby, ako sa zbaviť ploštice posteľnej.

Monitoring profesionálnou firmou

Ploštice sa najčastejšie ukrývajú v posteli a jej okolí. Zvyčajne sú to drsnejšie miesta, ako napríklad v roštoch postelí, v ráme postele, v čele postele, zospodu, kde je drsná časť drevotriesky. V matracoch, najčastejšie v okolí zipsov a vo švoch. Veľmi často sa ploštice ukrývajú aj za, alebo pod lištami. Pri veľkom zamorení sa zvyknú nachádzať aj v elektrických zásuvkách, rôznych dierach, štrbinách a dutinách, pod parapetmi a podobe. Ak ste poštípaný, ale neviete nájsť žiadneho jedinca ploštice vo svojej domácnosti, tak treba kontaktovať profesionálnu firmu ktorá u Vás môže vykonať monitoring. Monitoring bytu/domu sa vykonáva pre to aby sa mohlo identifikovať či sa tam skutočne nachádza, alebo nenachádza ploštica posteľná. Spoločnosť Rýchla rota Bratislava dokáže až z 92% pravdepodobnosťou vyhodnotiť, či sa u Vás v poslednom mesiaci nachádzal tento hmyz a následne naplánovať potrebný zásah, ako odstrániť ploštice.

vývoj ploštice posteľnej

Odporúčame, aby ste sa nepokúšali prísť na metódy, ako zlikvidovať ploštice sami

Odporúčame, aby ste sa nepokúšali prísť na metódy, ako zlikvidovať ploštice sami! Na voľne dostupnom trhu je síce veľké množstvo insekticídov, ktoré sa tvária, že vedia ako zničiť ploštice, ale majú nízke % účinnej látky, čo môže byť práve kontraproduktívne. Ak sa rozhodnete ploštice zlikvidovať sami a kúpiť si voľnopredajný insekticíd, tak tým len riskujte to, že ploštice vo Vašej domácnosti budú ešte rezistentnejšie a na konci dňa sa budú aj profesionálnej firme ťažšie likvidovať. Ak ich budete sami likvidovať, tak síce môžete mať na krátky čas pocit, že ste sa ich zbavili no opak je pravdou. Insekticídy s nízkym % účinnej látky pôsobia skôr repelente a ploštice sa na nejaký čas ukryjú, alebo prejdú ku susedom, no je to časovaná bomba kedy sa to vráti naspäť ku Vám.

Preto je nutné aby ploštice likvidovala profesionálna firma s riadnym osvedčením, ktorá používa profesionálne prípravky na to určené a ktorá presne vie, ako sa zbaviť ploštíc v byte.

Ako pripraviť byt na dezinsekčný zásah pre profesionálnu firmu

Pred samotným zásahom je nutné pripraviť Váš byt alebo dom, aby mohli nastúpiť tzv. deratizéri ,ktorí poznajú efektívny spôsob, ako sa dá zbaviť ploštíc.

  • Vyperte posteľnú bielizeň (plachtu, prikrývky, periny a pod.) pri teplote min. 60°C a ideálne viac, odložte ich na suchom nezamorenom mieste (alebo do vreca). To čo nemôžte vyprať na takejto teplote, odporúčame umiestniť do mrazničky aspoň na -18°C po dobu 12 Hod.
  • Sprístupnite primárne posteľ, rošt, matrac (bez akýchkoľvek povlečení vid. vyššie).
  • Z postelí vytiahnite spodnú časť prekrytia (ak tam je) , aby sa deratizéri vedeli dostať ku roštu. Nábytok, matrace, rošty by ste mali vrátiť na späť až po dezinsekcii. Treba počkať aspoň 3 hodiny.
  • Dôkladne povysávajte všetky prístupne miesta, po ktorých by sa mohol pohybovať hmyz. Vrecko z vysávača zabaľte do igelitového sáčku a vyhoďte do odpadu mimo budovy! Pred samotným dezinsekčným zásahom umyte podlahy v celom byte. (Po DDD zásahu bude vhodné, aby ste dlhšiu dobu neumývali podlahu, aj niekoľko týždňov).
  • Z miestnosti odneste všetky nepotrebné veci. Zveste obrazy a plagáty alebo iné dekorácie na stenách, tak isto papiere, a pod.
  • Vyprázdnite všetky zásuvky, skrine a nočné stolíky v blízkosti posteli a zamorených miest. Ak je to možné odsuňte nábytok od steny, aby sa dezinsekčný technici vedel dostať aj zozadu nábytku. Ak je to možné, odmontujte podlahové lišty.
Čím lepšie pripravíte byt na dezinsekčný zásah pre profesionálnu firmu, ktorá vie ako zlikvidovať ploštice, tým je vyššia pravdepodobnosť úspechu!!!

Biocídy, resp. Insekticídy ktoré sa zvyknú používať sú vysoko toxické pre vodné organizmy, studenokrvné živočíchy a samozrejme čo je cieľová skupina pre hmyz a iné článkonožce. Z toho vyplýva, že ak máte doma rybičky, alebo jašteričky a podobne, je NUTNÉ aby vo Vašej domácnosti počas dezinsekcie neboli!

Neodporúčame byť v priestoroch kde sa bude vykonávať postrek, minimálne počas doby postreku a do doby kým postrek nevyschne z aplikovaných povrchov. (doba vyschnutia rôznych povrchov je rôzna v závislosti od materiálu a teploty a pod.) My odporúčame aspoň 3 hod. nebyť v konkrétnom priestore. Matrace sa schnú dlhšie v závislosti od teploty v byte. Následne odporúčame byt/dom riadne vyvetrať a potom už môžu obyvatelia v byte/dome riadne obývať svoje priestory.

Gravidným ženám a ľudom so zvýšenou citlivosťou, odporúčame prinavrátenie sa do konkrétnej domácnosti až na 2. deň po postreku nakoľko v ojedinelých prípadoch sa môže objaviť zvýšená citlivosť.

V miestnostiach, kde sa bude vykonávať DDD – zásah nemôžu byť vyložené žiadne potraviny a ani veci, ktoré prichádzajú do kontaktu s jedlom (taniere, poháre a pod.) Ak nejaké ostali, tak po dezinsekčnom zásahu ich treba riadene umyť a opláchnuť dostatočných prúdom čistej vody.

Všetky studenokrvné zvery musia byť pred zásahom presunuté inam a nemôžu sa nachádzať v mieste insekticídneho zásahu!

Rastlinám postrek nijako neublíži.

Proces, ako sa zbaviť ploštíc môže byť zdĺhavý a náročný proces. Je dôležité byť trpezlivý a dôsledný.

Ako sa správať po dezinsekčnom zásahu?

Po samotnom dezinsekčnom zásahu je vhodné aby ste si svoje obydlie riadne všímali a pozorovali. Ak uvidíte živú plošticu posteľnú do 7 dní od postreku resp. dezinsekčnom zásahu je to ešte bežné a normálne. Ak však uvidíte živú plošticu posteľnú po dlhšej dobe ako týždeň po postreku, je nutné kontaktovať spoločnosť ktorá u Vás dezinsekčný zásah vykonala, informovať ju o aktuálne situácií. V takomto prípade sa robí tzv. medzipostrek teda opätovný druhý zásah na likvidáciu ploštice posteľnej. Žiaľ žiaden insekticíd nedokáže zlikvidovať vajíčka ploštice posteľnej (ak ich vidíte, treba ich mechanicky likvidovať, (vysokou teplotou nad 60C, alebo parou) alebo vysávať. Likvidácia ploštíc vo Vašom domove musí vždy pozostávať z minimálne dvoch samostatných zásahov ktoré sú v rozostupe cca 4 týždňov. V niektorých prípadoch žiaľ musí byť dezinsekčných zásahov viacero napr. 3 aj 4.

Stále platí pravidlo, že čím lepšie pripravíte svoju domácnosť pre profesionálnu firmu, ktorá vie ako zničiť ploštice, tým je vyššia pravdepodobnosť úspechu a nutnosť menšieho počtu dezinsekčných zásahov. Vždy ale musia byť minimálne 2.

V prípade, že máte vo svojom byte ploštice posteľné je dôležité aby ste o tom informovali svojich susedov a aj správcu bytového domu. Ploštice majú veľmi radi štrbiny a úzke miesta, a bez problémov dokážu preliezať z bytu do bytu. V prípade, že máte vo svojom byte plošticu posteľnú tak odporúčame vykonať dezinsekčný zásah vo všetkých bytoch ktoré majú spoločné steny, ako nad, pod, aj vedľajších bytoch. V prípade, že sú ploštice vo vašom byte aj u susedov na rôznych podlažiach, tak je potrebné vykonať dezinsekčný zásah vo všetkých bytoch v postihnutom bytovom dome.

Venujte náležitú pozornosť tomu, aká firma Vás bude zbavovať ploštíc. Je vhodné aby mala potrebné certifikáty/odbornú spôsobilosť, dobré referencie a hlavne poznala efektívny spôsob, ako na ploštice.

ako sa zbaviť ploštíc
×

Sme aj na Whatsappe

Kliknite na kontakt nižšie a spojte sa s nami ihneď.

×
Viac info
Posunúť